Poslední sníh na horách
Jaro je sice hned za rohem, ale zima na horách ještě neskončila a byla by škoda toho nevyužít. Vyrazte o víkendu na hory, ať už u nás nebo u našich sousedů. Máme pro vás několik tipů, kam se podívat.
Než ale někam pojedete, nezapomeňte si zabalit pořádnou výbavu.
Co si zabalit do batohu a na sebe?
Ať už vyrážíte na lyže nebo jen na horskou túru, správnou výbavu nepodceňujte. Díky tomu vám nebude zima ani po několika hodinách venku na sněhu v minusových teplotách.
Zabalte si:
- teplé funkční oblečení, termoprádlo, vlněné ponožky, jedny do batohu navíc
- šálu, čepici (nejlépe z vlny, kašmíru), lyžařské zateplené rukavice
- nepromokavé pohorky se vzorkovanou podrážkou
- na túry se vybavte i párem nesmeků nebo maček, budou se hodit
- hřejivé sáčky do rukavic nebo bot s aktivním uhlím, když promrznou prsty
- termoska na horký čaj a placatku na alkohol
- navíc se vám může hodit odrazka nebo svítilna, pokud zůstanete až do večera
Správné oblečení je základ. Vybírejte funkční termoprádlo, které vás udrží v teple a odvede vlhkost ven od těla. Boty můžete navíc vystlat zimní vložkou např. z ovčí vlny. Připravte si do batohu pořádnou zásobu čaje, ten se na horách hodí vždycky. Doporučujeme černý čaj, který vás probere a zahřeje ještě lépe než černá káva a navíc v termosce vydrží stejně skvělý, jako když si ho doma vychutnáváte ze svého hrnku. Doplňte ho medem a citronem. A pokud potřebujete dodat rychle vzpruhu a rozehřát zmrzlé prsty, cvrkněte si trošku pálenky přímo do čaje. Alkohol během náročného pohybu hned spálíte. Ale musíme samozřejmě připomenout, že alkohol nepatří za volant, ani nezletilým.
Kam vyrazit?
Do kouzelných Beskyd
Beskydy jsou v zimě malebné. Dojet sem můžete pohodlně autem nebo vlakem do Frýdku-Místku. Ubytujte se nejlépe v Čeladné, která je místním turistickým střediskem. Najdete tu dostatek míst, kde složit hlavu. Ať už dáváte přednost něčemu tradičnějšímu, nebo máte raději moderní zařízení. Každopádně je z čeho vybírat i co se týká skvělé místní kuchyně. Na výlet za túrou doporučujeme Lysou Horu. Přibalte si do batohu nesmeky, půjde se vám po sněhu mnohem lépe. A pokud chcete zažít něco kouzelného, zkuste si za jasného počasí udělat výšlap na západ slunce. A místo sklenky vína, si raději připijte svařákem nebo grogem z černého čaje. Kromě Lysé hory se vám naskytne nádherný výhled i z blízkého Smrku. V zimě se tu dá skvěle lyžovat, na sjezdovky i běžky jsou tu vybavení. A pokud se vám nebude chtít ven, vyzkoušejte některý z místních wellness resortů. Není nic lepšího, než si v zimě pořádně zarelaxovat a uvolnit se. Náš tip: dejte si před spaním bylinkový nebo heřmánkový čaj. Bude se vám dobře usínat.
Za krásami Šumavy
Šumava má prostě svoje kouzlo. Představte si sněhovou pokrývku jako z pohádky o Mrazíkovi. Takovou atmosféru to tady v zimě má. Vyrazit můžete níže např. na Modravu, kde máte super možnosti jak na krátké či delší túry nebo běžky kolem Roklanského potoka. Za sjezdovkami vyjeďte do lyžařského areálu Zadov. Zalyžujete si na Nových Hutích nebo Churáňově, kde mají rozhlednu v provozu i během zimy. Pokud ale přece jen lyže nemusíte, doporučujeme prohlídku dvou nejznámějších šumavských jezer, Černé a Čertovo stojí za to vidět i v zimě. Trasa sice není nejednodušší, protože je tu převýšení, ale dá se to v teplém oblečení a se zásobou čaje v termosce zvládnout. Přibalte si s sebou i nějakou svačinu, vyhládne vám.
Do malebných Jeseníků
Sice je sem cesta o něco delší než do Krkonoš, ale možná si na sjezdovkách v Ramzové užijete sníh mnohem víc. Pokud chcete mít výhled na dosah, ubytujte se rovnou pod Pradědem v Karlově Studánce, která je krásným lázeňským městečkem nebo hned pod vrcholem v Ovčárně, či přímo na vrcholu Pradědu, kde se nachází jak restaurace, ubytování, tak i vysílač s rozhlednou. Výhledy na zasněžené kopce si budete moct vychutnávat při snídani s hrnkem horkého čaje nebo kávy a večer se vám naskytnou západy slunce jak malované a to hned z první ruky. Pokud jste na Pradědu ubytovaní, vjedete sem bez problému autem, jinak se sem dostanete jedině pěšky nebo místními autobusy. Auta tu mají mimo ubytované hosty vjezd zakázán, přece jen to chráněná krajinná oblast. A pokud nebudete mít výšlapů na vrcholky hor dost, vydejte se na Keprník, kde je horská chata. Ideální na pauzu, zahřátí a něco dobrého k snědku. Odtud se buď můžete vrátit dolů nazpět, nebo si to ještě prodloužit na Šerák, který je od Keprníku vzdálený jen 1,5 km. A tip na cestu zpátky, sbalte si do kapes igelitku a můžete si to směrem dolů zkrátit hezky jízdou po zadku.
Do pohádkových Krkonoš
Kdo ještě nenavštívil naši nejvyšší horu Sněžku, jako by nebyl. Zkuste sem vyrazit v zimě, možná se vám poštěstí, že na trase nepotkáte tolik lidí jako v létě, kdy je tu hlavní sezóna. A zasněžený vrchol vypadá v té bílé pokrývce dokonale. Auto můžete zaparkovat buď v Peci pod Sněžkou nebo Špindlerově Mlýně. V obou střediscích najdete velký výběr restaurací i hotelů a penzionů, pokud budete chtít zůstat déle. A jsou tady kromě lyží vybaveni i na spoustu jiných aktivit. Co třeba zkusit pořádnou jízdu sáňkami? Nebo se nechte posadit do kočáru zapřaženého koňským spřežením a budete si připadat jako z pohádky o Popelce. Na výšlap na Sněžku si zabalte větší svačinu a horký čaj do termosky. Poláci mají sice na své straně horskou boudu, ale ne vždy si z nabídky jídel a nápojů vyberete. A pivo u nich skutečně nestojí tolik, jako u nás doma. Tak se připravte raději dopředu a udělejte si do batohu zásoby. Na vrcholu u nás se vám totiž může stát, že budou obě restaurace zavřené.
K sousedům do Tater
Tatry jsou zárukou na jistotu, sněhu tu mají dostatek a pokrývku tu mají na vrcholcích až do začátku května. Pokud si chcete zalyžovat, můžeme doporučit sjezdovky kolem Štrbského plesa, kde se dá i běžkovat, Tatranskou Lomnici, okolí Ždiaru, nebo Spálenou dolinu. Na túry si nechte raději Nízké Tatry, které budou v zimě o něco příjemnější na chození. Nejlepším lyžařským střediskem Tater je Jasná v Nízkých Tatrách. Mají tu vynikající podmínky pro lyžaře, dokonce tu hostili světový pohár žen. Na své si tu přijdou i snowboardisti. Jestli lyže nejsou pro vás, určitě vyzkoušejte sáňkařskou trať z Hrebienku. Po zimních radovánkách si můžete zaslouženě odpočinout v hotelovém wellnessu nebo si zajet do blízkých termálních lázní, např. v obci Lúčky. A kam se vydat na výšlap? Vypravte se na Chopok, můžete se dole pod kopcem rozhodnout, zda to zvládnete pěšky, nebo si nahoru vyjedete lanovkou. Nahoře si pak v horské boudě dejte za odměnu tatranský čaj a jejich dokonalý makový závin, skvěle tu vaří. Z Chopku si můžete projít po hřebenech další vrcholy, např. Dereše, Skalku, Poľanu, nebo Ďumbier, záleží, kterým směrem se vydáte? Kde se ubytovat? Za nás rozhodně v nějakém srubu s krbem, který najdete kolem Liptovské Mary. Když jste autem můžete si kamkoliv dojet a není potřeba bydlet v hotelích kolem Štrbského Plesa. A nesmíte zapomenou ochutnat jejich proslulé halušky nebo pirohy s bryndzou.